Expedice Normandie 2017

Bylo to jasné už delší dobu, dokonce již během naší první expedice, která měla za cíl sopku Vesuv, jsme koketovali s myšlenkou, že bychom něco podobného absolvovali znovu. Ptáte se proč? Je to jasné jak facka. Dobrodružství. Nejistota, kde budu spát. Nádherná krajina všude kolem. Senzační lidé, kteří nám fandí. Nádherný pocit únavy po poctivě vykonané práci. Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. Přátelé, opravdu to byl zážitek, kterému se nemůže jen tak něco vyrovnat. A už je asi čas prozradit vám něco víc.

Nápadů na cíl naší cesty bylo mnoho, byla možnost jet okolo hranic ČR, zkusit dojet na polární kruh, jet někam do Ruska,... Z různých důvodů ale tyto varianty nepřicházely v úvahu, takže jsme zvolili cestovat na západ od nás, přes Německo, Švýcarsko a celou Francii, do Normandie. Nikdo z nás nemá tyto země na kole projeté, takže bude zase, doufejme, příjemná změna. Naše parta cestovatelů nejede letos ve stejném složení jako posledně, do expedičního týmu jsme zařadili nově Michala Prágra, Ondřeje Fišera a Ladislava Janů. Osvědčený kvartet (Jaroslav Bartáček, Daniel Eybert, Milan Rada a Ladislav Hanták) zůstává a znovu zasahuje. Doprovodné vozidlo bude řídit Jaroslava Strakatá. Je předem jasné, že cestou určitě nezhubneme, Jaruška prostě umí vykouzlit suprové pokrmy i v bojových podmínkách.

Cesta, kterou chceme letos na kolech urazit, měří podle posledních korekcí přibližně 2200km. Očekáváme, že trasa bude, především ve Švýcarsku, hodně kopcovitá a kilometry nám tam nebudou přibývat tak rychle. I to je důvod, že si dáváme dva dny času navíc, takže nás v Chýnově neuvidíte dokonce 18 dní. Prvním důležitým průjezdním bodem je malebná švýcarská vesnička Oberthal. Vypadá stejně úchvatně jako každá jiná vesnička ve Švýcarsku, ale je naší partnerskou obcí, tudíž se moc těšíme na to, že se s našimi přáteli uvidíme po letech znovu. Zde si dopřejeme první odpočinkový den, v rámci něhož budeme utužovat přátelské vztahy mezi našimi obcemi. Pak už nastane kritická chvíle, protože se Alpy začnou nemilosrdně zvedat k nebi a několik dní nás ze svého nitra nepustí. Věřím ale, že městečka po cestě, např.: Chamonix, Albertville a Grenoble (konaly se zde ZOH) nás okouzlí. A protože jsme cyklisté zdatní a máme rádi i silniční cyklistiku, vyšlápneme si i na legendární stoupák ze seriálu Tour de France, na L'Alpe-d'Huez. Tam už půjde do tuhého. Po projetí Alp se snad dostaneme v pořádku do přívětivějších nadmořských výšek a budeme hnát jako o závod směr Normandie. Tam si snad budeme moci již beze spěchu prohlédnout pláže, na kterých probíhalo vylodění spojenců v roce 1944 během druhé světové války. Určitě bude následovat i nějaký den volna, abychom v pořádku dorazili domů. Uvidíme, jaké následky si z této akce odneseme, snad všechno proběhne co nejvíc podle plánu. Bližší podrobnosti ohledně trasy určitě časem zde na stránkách ještě zveřejníme, tohle můžete zatím brát jako hrubý nástřel.

V pátek 30.6.2017 to všechno začne. A až to začne, doporučuji vám sledovat naše webové stránky a naší facebookovou stránku expedice. Budeme sdílet všechny krásné fotky, psát barvité příběhy z našeho putování, zdravit lidi, kteří nás podporují. Určitě se na to těšíme všichni!